ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
  אחרי השתלת כליה

  החיים אחרי השתלת כליה

  השתלת כליה העוברת בצורה מוצלחת פותחת דף חדש בחיים. אכן, לאחר תקופת ההתאוששות יכול המושתל לנהל אורח חיים תקין ורגיל כמו שאר בני האדם, אם כי יהיה עליו להקפיד על מספר כללים הנוגעים בין היתר לתזונה אחרי השתלת כליה, היגיינה, מעקב רפואי ועוד.

  אין ספק כי איכות החיים תהיה גבוהה בהרבה מזו של המטופלים בדיאליזה, ולו מהסיבה הפשוטה שאין עוד צורך בקבלת הטיפול 3 פעמים בשבוע. כמו כן, על פי הנתונים הקיימים אחרי השתלת כליה תוחלת החיים עולה, ובסופו של דבר גם מבחינה כספית יש כאן חיסכון לעומת הצורך בקבלת דיאליזה כל החיים. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי השתלה של כליות מאנשים חיים מובילה לתוחלת חיים יותר ארוכה לעומת תרומות המגיעות מנפטרים, אם כי שמירה על הכללים וההמלצות באופן קפדני יכולה להקטין את ההבדלים. ובכל מקרה, הצלחת התפקוד של הכליה ומכאן איכות ותוחלת החיים תלויה בהקפדה על המשטר המומלץ.

  אז איך נראים החיים?

  כאמור, החיים אחרי השתלת כליה יכולים להיראות רגילים למדי כמו של אנשים אחרים. יחד עם זאת, התקופה הראשונה שלאחר הניתוח מצריכה כמובן התייחסות מיוחדת ואינה דומה לחיים רגילים. ראשית, יש להישאר באשפוז הנמשך כמה ימים, ובימים אלו גם יישאר קתטר וניתן עירוי נוזלים. כמו כן בימים הראשונים ייתכנו בחילות וכאבים וייתכן שיהיה צורך בכמה טיפולי דיאליזה. בחודשים שלאחר מכן יש להיות במעקב רפואי צמוד, בערך עד שלושה או ארבעה חודשים, ובמהלכם נוטלים כמובן את התרופות מונעות הדחייה. לפיכך, יש להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה וגם להימנע מפעילות גופנית מאומצת. כל שהזמן עובר כך נכנסים החיים אחרי השתלת כליה למסלולם התקין, וניתן להעלות את רמת המאמץ של הפעילות הגופנית ושל הרמת משאות.

  ובכל זאת אחרי השתלת כליה יש לשמור על כללים ברורים על מנת לשפר את סיכויי ההצלחה והתפקוד של הכליה החדשה. כך לדוגמא, תזונה אחרי השתלת כליה צריכה להתבצע בהתאם להנחיות דיאטנים קליניים, תוך שמירה על המשקל ככל הניתן – למרות תופעות הלוואי של התרופות הגורמות להשמנה. בין היתר המלצות התזונה כוללת רמה גבוהה של סידן, סיבים תזונתיים, חלבונים ממקורות שאינם עשירים בשומנים, לרבות בשתיית מים, ומאידך להקטין צריכה של מזונות מעובדים, מזונות עשירים במלח ומזונות מטוגנים.

  כמו כן, ישנה חשיבות רבה להגנת העור מפני חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, מכיוון שמי שעבר השתלה מצוי בסיכון מוגבר להתפתחות של סרטן העור. למעשה, חלק נכבד מההנחיות קשורות לכך שהתרופות נוגדות השחייה מעכבות ומחלישות את המערכת החיסונית, ולפיכך האדם חשוף יותר לסיכונים. למשל, עקב הסכנה לתחלואה קשה יחסית בעקבות זיהומים, יש להקפיד באופן מיוחד על ההיגיינה, עם לפחות מקלחת ליום בה משתמשים בסבון אנטיספטי, רחצה של הידיים אחרי השירותים ולפני ארוחות, החלפת מגבות על בסיס יומי, וכן הקפדה מיוחדת על היגיינת הפה.

  מעבר לכך, ישנם עוד כללים שחשוב להקפיד עליהם, למשל הגעה למעקב רפואי בהתאם להנחיות, ביצוע מעקב אחר המדדים בבית באופן עצמאי, נטילה קבועה של התרופה, קבלת חיסוני שפעת ודלקת ריאות (מומתים, לא מוחלשים), ועוד.

  למידע נוסף על הנושא ולתיאום פגישה עם המומחים שלנו, ללא עלות או התחייבות, פנו אל מדליד דרך האתר או התקשרו ל-03-3760762.

  שתף

  ליצירת קשר

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר