ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
  תרומת כליה בישראל

  זו תמונת המצב של תרומת איברים בישראל

  יותר מ-7,000 חולי אי ספיקת כליות סופנית בישראל ממתינים להשתלת כליה. על רקע מיעוט תרומת האיברים בישראל המספר הזה רק הולך ועולה בכל שנה יותר ויותר. כלומר, סיכוייו של חולה כליות מטופל דיאליזה לזכות בכליה להשתלה, רק הולך וקטן. מיד נפרוס בפניך את המידע המלא על:

  • השתלת כליה בחו"ל.
  • השתלת כליה מן החי.
  • השתלת כליה מן המת.
  • הסיכויים לזכות בהשתלת כליה בישראל.

  מהם סיכויו של חולה אי ספיקת כליות סופנית לזכות בהשתלת כליה בישראל?

  קלוש ביותר!!! גם אם מדובר בהשתלת כליה ללא שום בעיות רפואיות במערכות גוף אחרות כמו לב, חיסון, דם… ובהנחה שכל ההכנות כבר נעשו: הבדיקות הנדרשות, הכנת תיק רפואי וכדומה. מדוע הסיכוי כל כך קלוש? המספרים אומרים הכל: בישראל יש כ-40,000 חולי כליות, מתוכם כ-7,000 חולי אי-ספיקת כליות סופנית הנמצאים בטיפול דיאליזה וממתינים לתורם , מתוכם, רק כ-840 נכנסו לרשימת המתנה להשתלה. חשוב להדגיש: רק נכנסו לרשימה. כפי שיתברר מיד רק כ-1/3 מהם יזכו להשתלה. וזו רק ההתחלה:

  מידי שנה מבוצעות בישראל בממוצע רק כ-150 השתלות כליה מן החי וכ-130 השתלות כליה מן המת ובסה"כ (נעגל את המספר) כ-300 השתלות כליה בשנה. התוצאה ברורה: מתוך 7,000 ממתינים רק 300 יזכו להשתלה והיתר, 6,700 חולים ימשיכו להמתין עד ש…

  זאת ועוד. מרבית החולים כבר עברו את גיל 55, נתון שמדרג אותם בתחתית רשימת ההמתנה להשתלת כליה והתוצאה היא – כ-1,600 חולים מתים בכל שנה בעודם ממתינים לתורם..

  ואם כל הנתונים האלה לא הספיקו כדי לקומם ולהרתיח אותך הנה עוד גזירה: על פי הקריטריונים שקבע משרד הבריאות הקצאת הכליות תיעשה כך: חולים מבוגרים יקבלו כליה מבוגרת וחולים צעירים יקבלו כליה צעירה.

  (לתמונת הנתונים המלאה ולמצבם של חולי הדיאליזה בישראל הקלק כאן…)

  ונניח שהתמזל מזלך והגיע תורך להשתלת כליה

  קיימים שני מקורות של כליות להשתלה: השתלת כליה מן המת והשתלת כליה מן החי. מיד נציג טבלת השוואה בין שני סוגי השתלות אלה ובה נתונים שיצביעו איזה סוג השתלה עדיפה. הנה:

  השתלת כליה מן המת

  • תתפקד בין 4-8 שנים בלבד.
  • כדי לקבלה צריך להמתין למותו של אדם, שבעת מותו היה חתום על כרטיס אדי ושמשפחתו מסכימה למתן התרומה.
  • תפקודי כליה נמוכים יותר מאחר והושתלה כאיבר מת שיש להחיותו.
  • מתחילה לתפקד רק לאחר שבועות.
  • לאחר השתלה נדרש זמן התאוששות ארוך.

  השתלת כליה מן החי

  מתפקדת בין 18-30 שנים

  ניתן לקבלה בזכות תרומה אלטרואיסטית (תרומה ללא כל קבלת תמורה כספית או אחרת).

  תפקודי כליה טובים יותר מאחר והושתלה כאיבר חי.

  נכנסת לתפקוד מיידי.

  לאחר השתלת הכליה נדרש זמן התאוששות קצר.

  תרומות איברים מתורם מת

  מה צריך לקרות כדי לקבל תרומת כליה מן המת? עם כל העצב שבדבר, מישהו צריך למות – תאונת דרכים, תאונת עבודה, התקף לב, מוות טבעי… וכדומה. בנוסף:

  • המת היה צריך להיות חתום על כרטיס 'אדי' (הסכמה לתרומת איברים לאחר המוות).
  • צריך לקבל את אישור קרובי משפחתו.
  • חייבת להיות התאמת סוג דם בין דמו של המת לבין המועמד להשתלה.

  ויש עוד מכשול מהותי – גורם הזמן!

  חלון ההזדמנויות מצומצם. הזמן המקסימלי שכליה מן המת תשרוד ותהיה ראויה להשתלה נע בין 14 ל-24 שעות כאשר היא שמורה בתמיסת קירור מיוחדת. אולם ככל שפרק הזמן בין מותו של התורם ועד השתלת הכליה מתארך, השתל מאבד אחוזי תפקוד עד למצב בו אינו ראוי עוד להשתלה.

  מיעוט איברים להשתלה מן המת מסיבות דת

  אחד הגורמים המרכזיים שמונעים את תרומת הכליה מן המת הוא סירוב המשפחות לתרום מאיברי קרוביהם שנפטרו וזאת מתוך שיקולי דת. קביעת המוות בישראל וביהדות בפרט דורשת הוכחה למוות מוחי . לעומת זאת, במשרד הבריאות הישראלי טוענים שאם די היה במוות לבבי כדי לקבוע מוות (הפסקה סופית ובלתי ניתנת לחזרה של פעילות הלב), אזי כמות התרומות הייתה רבה יותר. כרגע, לא נראה סימן שהדברים הולכים להשתנות והמחסור בתרומת איברים מן המת רק מחריפה.

  כרטיס 'אדי'

  בשנים האחרונות, חלה עליה משמעותית בשיעור החותמים על כרטיס 'אדי' בישראל, בעיקר בעקבות חוק חתמת-קודמת, המבטיח קידום בתור להשתלות לחתומים על כרטיס זה. שיעור החתומים על כרטיס אדי בישראל כיום עומד על 11.5%. אולם, בפועל, רק מחצית מבני משפחות הנפטרים החתומים על כרטיס אדי מסכימים לתרום את אברי יקיריהם. בכל מקרה, למשפחה יש את המילה האחרונה אם 'כן' לתרום או 'לא'! יחס זה לא השתנה למעלה מחמש עשרה שנים והיה ונותר בסביבות ה-50% מהתורמים הפוטנציאלים לעומת 80% בממוצע בארצות מערב אירופה .

  תרומות איברים מתורם חי

  חשוב לדעת: ההגבלות על מידת הקרבה המותרת בין תורם איבר חי (על פי רוב, כליה) לבין הנתרם משתנות בין המדינות השונות אולם ברובן ככולן, על רקע כניסתו של חוק סחר באיברים בעולם כולו, נאסר על מתן תמורה לתורם האיבר כנגד תרומתו.

  ללא ספק, תרומת כליה מן החי היא הפתרון הטוב ביותר:

  • התורם עובר את כל בדיקות ההתאמה מראש מה שמעלה את רמת ההתאמה ואת הצלחת ההשתלה.
  • השתלת הכליה מתבצעת במקביל להוצאתה מן התורם מה שמגביר את סיכויי הקליטה ואת תפקודי השתל מאחר ומדובר באיבר חי.
  • החולה יכול להתכונן מראש להשתלה ואף לקבוע את מועד הניתוח.
  • וכמו שכבר צוין אורך חייה של כליה מן החי יכול להגיע עד 30 שנים (כמעט פי 4 מכליה מן המת).
  • כליה מושתלת מן החי נקלטת ומתחילה לתפקד כמעט מיידית בעוד כליה מן המת מתחילה תפקוד תוך ימים ארוכים ועד שבועות.
  • וכמובן, איכות חייו של מושתל כליה מן החי בדרך כלל גבוהה יותר מאיכות חייו של מושתל כליה מן המת מאחר וכליה מן החי מתפקדת טוב יותר ורמת הקריאטינין של המושתל נמוכה יותר.
  • על פי מחקרים השתלה מתורם חי מתפקדת לטווח ארוך יותר והחולה חי זמן רב יותר לעומת חולים שטופלו בדיאליזה לפני שעברו השתלה.

  ועדיין, לא הכול ורוד במיוחד לא בישראל

  חוק תרומת האיברים מצמצם את גבולות הגזרה של מגוון התורמים החיים האפשריים למעגל הראשון, כלומר – קרוב משפחה שמוכן לתרום כליה לקרובו וזאת בתנאי שיש התאמה. קרובי משפחה מדרגה ראשונה יכולים לעבור השתלה ביתר קלות אולם בכך לא באה הגאולה.

  גם כאן התהליך ארוך, מורכב, נוקשה מאוד ומייגע הן עבור החולה והן עבור התורם .על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתורם אלטרואיסטי שאינו נמנה על המעגל המשפחתי של החולה מקרבה ראשונה.

  המספרים פועלים לרעת החולים

  בהתאם לנתונים משנת 2017 כ-7,000 חולים מטופלים במרכזי דיאליזה ורק 843 אנשים נכנסו לרשימת ההמתנה הארצית. מתוך אלפי מטופלי הדיאליזה רק כ-300 עברו השתלה. ומה הפלא, בדרך כלל חולף פרק זמן של מעל לשנה על מנת לבצע ולרכז את כל הבדיקות הנחוצות לצורך הכנת חוות דעת רפואית מלאה שמהווה את כרטיס הכניסה לרשימת ההמתנה. משך הזמן עד לקבלת אישור להשתלה מתורם חי, אורך בין 10 ל-12 חודשים. לרבים מהחולים הממתינים להשתלה אין את הזמן הזה, מה גם שבכלל לא מובטח שבסופו של דבר חולה יקבל היתר להשתלה.

  תרומת כליה – עשר שאלות נפוצות

  מי יכול לתרום כליה?

  כל אדם בעל שתי כליות תקינות ובריאות. תפקוד של כליה אחת מספיק לבריאותו התקינה של אדם ועל כן אין כל בעיה רפואית להסיר אחת מהן.

  מאיזה גיל ניתן לתרום כליה?

  תרומת כליה אלטרואיסטית – תרומת כליה עבור אדם זר – מבוצעת בדרך כלל מגיל 25. המטרה היא לוודא כי התרומה נעשית מתוך שיקול דעת בוגר ואחראי ולא מתוך התלהבות של רגע. במקרה של תרומת כליה לקרוב משפחה, ניתן לתרום מגיל 18.

  עד איזה גיל אפשר לתרום כליה?

  ניתן לתרום כליה כל זמן שהתורם בריא ובבדיקות המקיפות שנערכות קודם התרומה לא מתגלה כל בעיה בריאותית אצלו. בתרומה של תורם שעבר את גיל 60 הכליה תושתל בגופו של חולה כליות בן 60 ומעלה, שכן אורך החיים הצפוי לכליה בגיל מתקדם הוא נמוך יותר.

  כמה זמן צריך להמתין אחרי לידה לפני תרומת כליה?

  בנוגע לשאלה הספציפית – ניתן לתרום לאחר חצי שנה מהלידה. אמנם באופן כללי ההמלצה עבור נשים שמעוניינות לתרום כליה היא לחכות עד חלוף גיל הפריון כדי לתרום. הריונות לאחר תרומת כליה עלולים לסבול מסיבוכים בשכיחות גבוהה יותר.

  מהם הסיכונים עבור התורם בתרומת כליה?

  הסיכונים לתורם נמוכים ביותר, כמעט אפסיים. סיכון של 1 ל-3,000, מסוכן פחות מאשר לעבור כביש. הסיכון שווה פחות או יותר לסיכון בלידה. הסיבוכים יכולים לכלול סיבוכים של ההרדמה או זיהומים במקום הניתוח.

  השלכות רפואיות (לתורם) – האם קיימות מגבלות רפואיות לאחר התרומה?

  לאחר הניתוח, מומלצת תקופת החלמה שלכ-4 שבועות בבית ולאחר מכן רצוי להימנע במשך שלושה חודשים מנשיאת משאות כבדים או פעילות ספורט מאומצת. לאחר תקופה זו, התורם יכול להמשיך בחיים רגילים לכל דבר.

  מהם הסיכונים עבור הנתרם בתרומת כליה?

  לתורם קיימים סיכונים הקשורים לתפקוד הכליה החדשה ולהשפעות התרופות נוגדות הדחייה שהוא מקבל. הסיכונים בנוגע לכליה המושתלת כוללים עיכוב בתפקוד הכליה או דחייה של השתל – על כך ניתן להתגבר בדרך כלל באמצעות טיפול תרופתי. היצרות של השופכן או של עורק הכליה, בצקות ברגליים או פגיעה בכלי לימפה. בכל מקרה כזה יש לטפל.

  התרופות נוגדות הדחייה עלולות לגרום לזיהומים שהגוף יתקשה יותר להתגבר עליהם, ולכן מומלצת בתקופה הראשונה שלאחר ההשתלה הקפדה מיוחדת על הגיינה וזהירות מהידבקות. כמו כן עלולים להתפתח בהשפעת התרופות יתר לחץ דם או סוכרת ולכן מומלץ להיות במעקב רפואי, ובמקרה הצורך ליטול תרופות לאיזון לחץ הדם או הסוכרת.

  מה הבדל בין תהליך תרומת כליה בישראל לאותה פרוצדורה בחו"ל?

  לאחר שנמצא התורם, הפרוצדורה של תרומת כליה בישראל היא ארוכה ומייגעת. במשך חודשים נערכות בדיקות התאמה לתורם ולנתרם, ולאחר מכן נדרש מעבר דרך סבך בירוקרטי של ועדות ואישורים. בחו"ל, התהליך מהיר יותר – בממוצע, מספר שבועות בלבד.

  בנוסף בישראל מבוצעים רק כ-300 ניתוחי השתלת כליה בשנה, מתוכם רק כ-150 השתלות כליה מהחי. במרכזים רפואיים בחו"ל נערכים מאות ניתוחי השתלות בשנה, עובדה התורמת לרמת מיומנות גבוהה של המנתחים ולבטיחות מקסימלית.

  במידה ותורם הכליה עבר את כל השלבים, הבדיקות והפגישות בהצלחה והתמיד בכוונתו לתרום, הוא מוזמן לוועדת אישור תורמים של משרד הבריאות שממוקמת בתל אביב אשר מתכנסת רק פעם בחודש ומקבלת רק 4 מקרים של חולים עם תורמים.

  לפרטים נוספים ותיאום פגישה עם מומחי MED-LEAD

  ללא עלות וללא כל התחייבות מצידך,

  אפשר להתקשר 03-3760762

  השתלת כליה בישראל

  בשנים האחרונות עוד ועוד טיפולים רפואיים שונים עוברים הליכי "הפרטה", החל מטיפוליים פסיכיאטריים ועד לניתוחים סבוכים אחרים. הליכים שכאלו מאפשרים לבחור מנעד הרבה יותר גדול עבור המטופלים, בין אם מדובר בטיפולים כדוגמת השתלת כליה בישראל המדגימה בצורה קטנה את מצב הרפואה בישראל ובמיוחד של הממתינים לכליה חדש. על כן טיפולים פרטיים מסוג זה הפכו בשנים האחרונות לפופולריים ומצילי חיים של ממש, ודרכם ניתן להנות לא רק מקיצור תור להשתלות אלא גם לקבל טיפולים נלווים ברמה הכי גבוהה.
  ובכדי להבטיח טיפול רפואי ותור מהיר להשתלת כליה בישראל, נוכל לפנות אל מרכז סיוע מדליד medlead הבינלאומית המציעה שירותי דיאליזה ברחבי העולם, הכולל הסדרת השתלה מאיסוף בשדה ועד להתאמת כליה.

  השתלת כליה בישראל – המספרים

  פגיעה של אחת ממערכות הגוף עלולה להוביל למגוון של מצבים "משתקים" ומגבילים, אשר יובילו לתלות של החולה ופגיעה באורך החיים בצורה משמעותית. מכל אלו סובלים קרוב לעשרת אלפים חולי אי ספיקת כליות בישראל, וקרוב לאלף ומאתיים חולים הממתינים להליך של השתלת כליה בישראל. כל אלו יחד מצטרפים אל ארבעים אלף חולי כליה שונים בישראל, המוגבלים מידי יום וממתינים לפתרונות רפואיים שונים.

  מספרים אלו בהחלט אינם מעודדים, כאשר המספרים מעידים על בעיות כליות אצל בני הגיל השלישי, אצל מטופלים הסובלים ממחלות נלוות כמו סכרת, לחץ דם גבוהה ואפילו עישון והשמנת יתר. גורמי סיכון אלו נחשבים לדי שכיחים, ודורשים מהסובלים מהם מעקב צמוד אחר מספר מערכות הגוף כולל מערכת הכליות.

  טיפולים בחו"ל – הפתרון להמתנה

  המתנה עבור השתלת כליה בישראל אורכת בין שמונה עד עשר שנים בממוצע, אך הזמן הממוצע של השתלת כליה באופן פרטי מתקצרת בכמעט חצי מכמות הזמן בישראל והיא איננה כוללת רק הליך הרבה יותר קצר. אלא גם המלצה והכוונה אל מרכזי השתלה ברחבי העולם ובסטנדרטים הגבוהים ביותר, הכנה של דוח רפואי ותרגום בצורה הכי מדוקדקת וכמובן ליווי אישי מתחילת ההליך ועד לחזרה ארצה.

  לכן אם מדובר בהשתלות כליה וטיפולי דיאליזה ברחבי העולם, מומלץ לפנות אל מרכז סיוע מדליד medlead המציעה שירותי רפואה מהשורה הראשונה.

  השתלת כליה בארץ

  כיום בישראל ישנם עשרות אלפי חולים הסובלים ממחלות כליה כרוניות, המשבשות את איכות חייהם בצורה קיצונית ואף מובילה לקבלת אחוזי נכות ולתלות גוברת בסביבה הקרובה. אחד הפתרונות האפקטיבים ביותר עבור חולים אלו, היא כמובן השתלת כליה בארץ או בחול כאשר האופציות המקומיות אינן מבשרות טובות ועל תורים ארוכים, משלמים קרוב לאלף חולים מידי שנה. לכן הרבה לפני מצב של השתלת כליה, חשוב להכיר את הגורמים השונים המובילים למחלות של אי ספיקת כליות ומה יהיו התסמינים שיעזרו לנו לזהות מצבים כאלו. וגם במקרה של השתלת כליות או טיפול מונע, מומלץ לפנות אל מרכז סיוע מדליד medlead המציעה טיפולי השתלות בחול, טיפולי מניעה ובדיקות מצילות חיים.

  השתלת כליה בארץ – הגורמים המובילים

  הליך של השתלת כליה בארץ יתלווה דרך מגוון תלאות וכאבים עבור המושתל המיועד, אך בראשיתו אלו סיבוכים שונים במערכת הכליות. הראשון מבניהם אלו גורמי סיכון כמו מחלות רקע נלוות כדוגמת סכר, עישון, יתר חלץ דם ועוד. בנוסף לכך גם הזדקנות הגוף מאיצה את יכולת אי הספיקה של הכליות וכמובן סיבוכים ייחודים, החל מזיהומים, חסימות בדרכי השתן, דלקות בכליה ולעיתים גם שימוש שונה במשככי כאבים וסוגים שונים של אנטיביוטיקה עלולים להוות חלק מגורמי הסיכון.

  ואל כל אלו כמובן יש להוסיף תזונה לקויה, אשר עלולה להוביל לכל אחד מגורמי הסיכון השונים וכמובן לרקע גנטי משפחתי בעל סיכון. כל אלו יכולים להיגרם גם אצל אנשים בריאים אשר אינם חווה מעודם בעיות כמו זיהומים או חסימות בדרכי השתן.

  השתלת כליה בארץ – דרכי מניעה ופתרונות

  השתלת כליה בארץ יכולה להימנע על ידי טיפול נכון וראוי, הכולל גם בדיקות מקדימות לזיהוי הבעיה והתאמה מדויקת גם של תפריט תזונה וכמובן טיפול מהיר! כל אלו יכולים לעזור במגוון של מחלות כליות שונות. ובמקרים של צורך ממשי בהשתלת כליה, אחד הפתרונות המסתמנים כיעילים בעשור האחרון היא הרפואה הפרטית.

  כזו אשר תעניק לנו ולבני משפחתנו מעטפת שלמה הכוללת דיאליזה איכותית, בדיקות איכותיות והשתלה בזמן המתנה קצר. את כל אלו נוכל לקבל דרך מרכז סיוע מדליד medlead.

  חברת MedLead פועלת אך ורק על פי חוק השתלות איברים 

  שתף

  ליצירת קשר

  השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
   מידע נוסף בנושא

   ישראל נחשבת לבין המדינות המובילות במגוון רחב של טיפולים רפואיים, עם זאת כאשר מדובר גם בסוג תרומה כל כך פופולרי של איברים הלא הוא תרומת כליה בישראל, הקושי למציאת תורם מתאימה גובה את חייהם של אלפים בשנה. מקרים אלו ועוד רבים מותירים לא פעם משפחות כאובות ובמקרים של מחלות אי ספיקת כליות, הזמן אשר פועל כנגד החולים איננו עוזר לחיפוש רגוע או למצב נפשי מאוזן לאף אחד מהסובבים. לכן בשנים האחרונות התפתחה בישראל לא רק רפואת תיירות מתקדמת, אלא גם חברות כמו מרכז סיוע מדליד medlead מספקת מגוון פתרונות רפואיים עבור חולי דיאליזה, החל מטיפולים בזמן טיולים בחול ועד לרשימות המתנה קצרות להשתלת כליה.

   שלבים מקדימים לתרומת כליה בישראל

   תרומת כליה בישראל כמו שציינו מעל נחשבת לאחת מתרומות הכליה הפופולריות במדינה, עם זאת זמן ההמתנה הממוצע בישראל נע כבין ארבעה עד שמונה שנים ועלול לסכן לא מעט מטופלים. לכן חשוב להכיר את הסימנים המקדימים, אשר חלקם הגדול כולל בדיקות מדידה עבור רמת GFR אשר אמור להעריך את יכולת תפקודיה הכליה והוא נפרס על פני ארבעה שלבים עד לכדי חוסר תפקוד מלא של הכליה.

   השלב הראשון מדד הGFR עומד על כ90 יחידות ומראה על יכולת תפקוד די תקינה, עם זאת חשוב לשלב בדיקות נוספות לרבות בדיקות שתן ודמים. שלב שני מורה על מדד GFR בין שישי עד שמונה ותשעה יחידות ומצביעה על תפקוד לקוי, ושלב זה דורש לא רק בדיקות אלא מעקב צמוד יותר ובדיקה של מערכות כלי דם ולב, שכן מצב שכזה מעלה את הסיכון לחלות במחלות לב.

   שלבים סופיים ומה הפתרון

   השלביים האחרונים הינם שלבים שלוש וארבע, המורים על ירידה של בין עשרים עד שלושים יחידות במדד GFR. נמוך ממספר יחידות זה מורה רק על חוסר תפקודן של הכליות, על חיפוש אחר כליה גם בצורה עצמאית לעיתים יכול להתחיל כבר בשלבים שלוש או ארבע.

   חיפוש שכזה דורש אנשי מקצוע מתאימים גם בחיפוש אחר כליה וגם בליווי ולשם כך מומלץ לפנות אל מרכז סיוע מדליד medlead