קריטריונים להשתלת כליה בישראל

הגעת לגיל 60? תורך יגיע בעוד כ-12 שנים

כל מי שזקוק להשתלת כליה חייב לראות את המסמך הבא של משרד הבריאות כל מי שזקוק להשתלת כליה ובו פירוט הקריטריונים שקובעים את הקצאת הכליות לחולי אי ספיקת כליות סופנית. מהמסמך הרשמי של משרד הבריאות נכון לתאריך 15 ינואר 2019 עולים שני נתונים שמשמעותם פשוטה ונוראית כאחד:

Home » קריטריונים להשתלת כליה בישראל

הגעת לגיל 60?

זמן ההמתנה לתורך להשתלת כליה יארך בממוצע בין 8 שנים לכ-12 שנים (פי כמעט 5 מהמקובל באירופה). וזאת למרות שברור לכל: ככל שטיפולי הדיאליזה מתארכים על ציר הזמן, כך יכולתו של הגוף לקלוט את האיבר המושתל פוחתת עד למצב של אי כשירות לקלוט איבר מושתל. שלב זה מגיע בממוצע אחרי 6 שנות טיפולי דיאליזה. כלומר, גם אם היית מגיע לראש רשימת ההמתנה וגם אם היתה בנמצא כליה מתאימה להשתלה – זה כבר מאוחר מידי. לא סתם קוראים למחלה – אי ספיקת כליות סופנית.

העולם שייך לצעירים:

קריטריון נוסף להקצאת כליות על פי משרד הבריאות קובע התאמה וחפיפה בין גיל התורם לגיל החולה הנתרם. כלומר, חולה בן 60 יקבל כליה מתורם בן 60 ואף מבוגר עוד יותר, וחולה בן 20 יקבל כליה מתורמים צעירים בגילם . והמשמעות היא: כליות זקנות למבוגרים וכליות צעירות לצעירים. מי שרוצה יכול להגדיר את זה: יש חולים סוג א' ויש חולים סוג ב'.

אין פלא שבכל שנה מתים כ-1600 חולי אי ספיקת כליות סופנית

בפועל, המספר גבוה בהרבה ואחד הגורמים למספרים כל כך 'מפחידים' הם הקריטריונים להקצאת כליות. הנה המסמך הרשמי של משרד הבריאות:

 חולה דיאליזה? שזקוק להשתלת כליות? אתה פשוט חייב לראות את המסמך של משרד הבריאות. לפרטים 15.01.2019

עוד על השתלת כליה בישראל

ברור לכולם שמשרד הבריאות קבע קריטריונים אלה, בין יתר הסיבות, בגלל מחסור חמור בכליות מן החי להשתלה. אולם יש עוד משפיעים שגורמים למצב המאוד לא מעודד איתו מתמודדים חולי הכליות בכלל והממתינים להשתלה בפרט.

 • כדי להיכנס לרשימת ההמתנה להשתלה החולה חייב להיות מטופל דיאליזה. זהו טיפול הישרדות שלא נועד להחזיק את החולה במשך 6…8…ו-12 שנים. מכונת דיאליזה מבצעת רק 10% מתפקודיה של כליה בריאה. תופעות הלוואי הרבות של טיפולי הדיאליזה משליכות על יתר מערכות הגוף – לב, דם, עיכול, חיסון… – הן מסוכנות ואף יכולות לגרום למוות.
 • יש בישראל יותר מ-40,000 חולי כליות, מתוכם כ-7000 מטופלי דיאליזה, מהם רק 840 חולים נכנסו לרשימת ההמתנה להשתלת כליה. ומשנה לשנה מספר הממתינים רק הולך ועולה. די במספרים אלה כדי להבין עד כמה סיכויו של חולה אי ספיקת כליות סופנית להשתלת כליה בישראל קלושים. אגב, רוב מטופלי הדיאליזה הם בגיל 55+, כך, על פי הקריטריונים של משרד הבריאות, סיכוייהם של אלה לעבור השתלת כליה – אפסיים.
 • מידי שנה מבוצעות בישראל רק כ-130 השתלות כליה מן החי וכ-150 השתלות כליה מן המת ש'אורך חייהן' קצר משמעותית בהשוואה לכליה מן החי. אם נחלק את מספר הכליות המושתלות בישראל בשנה (280 מן החי ומן המת) בין חולי הדיאליזה (7000 חולי אי ספיקת כליות סופנית) יתברר שמלכתחילה הסיכוי לקבל כליה להשתלה עומד על 4% בלבד.
 • בהתבסס על מספר ההשתלות המתבצעות בישראל עולה כי מנתח ישראלי מבצע במקרה הטוב כמה עשרות השתלות כליה בשנה, לעומת עמיתו מחו"ל, שמבצע כמה מאות השתלות בכל שנה. הניסיון המעשי הוא פקטור משמעותי ולעיתים אף קריטי.
 • אין פלא איפוא שישראל מצויה במקום הראשון בתמותת אנשים ממחלת אי ספיקת כליות מבין 21 מדינות המערב.

השתלת כליה בחו"ל הפתרון האולטימטיבי

 

לאחר קריאת הנתונים וחשיפת מסמך הקריטריונים של משרד הבריאות, ברור כי השתלת כליה בחו"ל היא המוצא היחיד לכל חולה אי ספיקת כליות סופנית החפץ חיים. (אלא אם כן הצלחת למצוא תורם מקרבת משפחה ראשונה שיסכים לתרום לך כליה)

כאן אנחנו נכנסים לתמונה

" MED-LEAD החברה הבינלאומית לתיירות מרפא" הפועלת כמרכז סיוע שמעניק שירותים מנהליים רפואיים ללקוחות החברה בתחום השתלות האיברים בחו"ל,  בהתאם לחוקיה של המדינה בה מתבצעת ההשתלה וחוקי מדינת ישראל.

דגש על נושא החוקיות! חוקי תרומת האיברים בישראל ובעולם כולו נועדו למנוע סחר באיברים. מכאן ברור שגם תהליך השתלת כליה חייב להיות חוקי ו'נקי' לחלוטין. לכן, חברתנו מתייעצת באופן עקבי עם משרד עורכי דין מוסמכים, מומחים בתחום שמלווים את החברה ואת פעילותה המקצועית, הן בישראל והן בחו"ל. הבסיס שלנו לביצוע השתלות כליה בחו"ל הם מרכזי השתלות הפועלים במדינות בהן ניתן חוקית לקבל תרומה כליה מן החי באופן אלטרואיסטי (אדם הדואג ועוזר לאחרים ללא מניעים אנוכיים וללא תמורה).

כל מרכזי ההשתלות
מולם אנחנו פועלים

 

 • מחזיקים בתקנים הבינלאומיים המחמירים ביותר לאיכות הטיפול הרפואי שהם מעניקים
 • הציוד הרפואי, חדרי הניתוח והמכשור במעבדות הם מהמתקדמים והמשוכללים ביותר
 • תנאי אשפוז של מחלקה ראשונה

זאת ועוד. כאשר רופא ישראלי זוכה לבצע רק כמה עשרות השתלות כליה בשנה וזאת על רקע מיעוט התורמים כאן בישראל, ברור יתרון הניסיון של הרופא המנתח בחו"ל שמבצע בכל שנה כמה מאות השתלות כליה.

מרגע שתחליט לבצע השתלה כליה בחו"ל – ממומחים של מד לים מלווים אותך לאורך הדרך

איתך לאורך כל הדרך:

ברגע בו תינתן לנו הסכמתך לביצוע השתלה בחו"ל – אנחנו איתך ועם המלווה מטעם המשפחה – לכל אורך הדרך. וזה כולל:

 • הכוונה והפניה לעריכת הבדיקות הנחוצות לאישור הכשירות להשתלה תוך  פרק זמן קצר ביותר
 • הכנת דוח רפואי מדוקדק ותרגומו לשפת המדינה בה תתבצע ההשתלה
 • טיפול בקבלת אישור "התאמה להשתלה"
 • המלצה והכוונה אל המרכז הרפואי הנבחר
 • טיפול בכל סידורי ההטסה והשהייה שלך ושל בן/בת הזוג המלווים אותך בארץ היעד. (טיסה במחלקה ראשונה… בתי מלון 5*… ועוד)
MedLead הוא מרכז עזרה בינלאומי לשירותים מנהליים רפואיים בתחום השתלת כליות

ליווי אישי צמוד:

מלווה מטעם MED-LEAD יתלווה אליכם מרגע הגעתכם למדינה בה תתבצע השתלת הכליה ועד לחזרה לארץ. מדובר באדם מקצועי ובעל ניסיון שמתפקידו לעשות כל שרק ניתן על מנת להקל את שהותכם. מתפקידו של המלווה להיות בראש וראשונה המתרגם שלכם במדינה זרה. מעבר לכך, עליו :

 • לאסוף אתכם משדה התעופה
 • לשכן אתכם בבית המלון ולדאוג לסידורי הסעות למשך כל תקופת שבותכם בחו"ל. לקבוע בעבורכם את הפגישות עם הצוות הרפואי
 • ללוות אתכם בכל ביקור בבית החולים על מנת לוודא שניתנים למועמד להשתלה כל השירותים הנדרשים.
 • להנעים את זמנכם בסיורים, בילויים, קניות… בזמן ההמתנה להשתלה ובמשך זמן ההחלמה
 • ולמלא כל מחסור, צורך או בקשה שלכם.